Ще вписвате ипотека и ви интересува какви са различията между двете ипотеки? Между двете ипотеки има значителни разлики, като това каква ще бъде вписана зависи от целта на кредита.
При вписване на законна ипотека акта за покупко-продажба се подписва от продавач и купувач, като е описан начина на плащане, че ще се извърши с банков кредит. В молбата за вписване на ипотека, която изготвя банката се описват детайли по ползвания кредит. Молбата допълва начина на плащане описан в нотариалния акт за покупко-продажба.
При договорната ипотека всички детайли по кредита са описани в нотариалния акт за учредяване на договорна ипотека. Освен имота и собствеността се описват детайлно параметрите на ползвания ипотечен кредит.
Договорната ипотека се подписва от всички страни по сделката. Подписи полагат собственика на имота, кредитополучателят, съдлъжниците и банката.
При законната ипотека, нотариалният акт за покупко-продажба се подписва от продавач и купувач. Молбата за вписване на ипотеката е от страна на банката и се оформя и подписва от неин представител.
Размерът на нотариалните такси е различен. Държавните такси за вписване в службата по вписвания са идентични. Изчислете таксите като ползвате нотариален калкулатор или потърсете информация от нотариуса.
Заяви безплатна консултация >>>
Независимо от това коя е по-изгодна за вас, банката определя вида на ипотеката. Основно зависи от целта на кредита и структурата на одобрения ипотечен кредит. Ако обстоятелствата позволяват по-изгодният и евтин вариант е учредяване на законна ипотека.
Важно е да знаете, че независимо от ипотеката валидността й е 10 години. Преди изтичането на десетгодишният период ипотеката се подновява от банката. Дължимите такси са за сметка на кредитополучателя.
Дали ще се вписва законна или договорна трябва да подготвите идентични документи. На първо време е необходимо да осигурите нотариален акт, скица и данъчна оценка. Дали ще са необходими и други документи зависи от статута на имота, както и за покупка на готово жилище ли става въпрос или за строеж. В зависимост от това се определя и комплекта документи, които са необходими, за да се даде правно становище относно възможността имотът да бъде ипотекиран.
След вписване на ипотеката се издава удостоверение за тежести, от което е видно вписването, както и има ли други тежести върху имота. За да се усвоят суми от кредита единствена вписана ипотека трябва да има само от банката кредитор.
Държавните такси, които трябва да бъдат заплатени към Агенция по вписванията са идентични. Разликите са при нотариалните такси. Дължимите такси при законна ипотека са по-ниски в сравнение от тези при договорната. Като отчетем, обаче дължимия местен данък, който се заплаща при придобиване на имот, то е възможно общият размер на таксите да е почти еднакъв. Реално кредитополучателят трябва да е наясно с общата сума на всички дължими такси. Само така може да се направи сравнение.
Ползвайте услугите на кредитен консултант, за да бъдете сигурни и спокойни в целия процес по одобрение и отпускане на ипотечен кредит. Отправете запитване към нас и ние ще ви помогнем за избор на кредит. Ще ви съдействаме напълно безплатно.